Aktivity a voľný čas

Foto

Areál termálneho kúpaliska vo Veľkom Mederi s celoročnou prevádzkou je obklopený 100 ha lesoparkom a svojim návštevníkom ponúka bohaté
 možnosti na oddych i športové využitie. V areáli sa nachádza 10 bazénov s teplotou vody
26 – 38°C. Termálna voda má blahodarné účinky na pohybové ústrojenstvo,
chrbticu, svalstvo a taktiež má regeneračné účinky na ľudský organizmus. Krytý komplex
okrem 4 bazénov ďalej ponúka návštevníkom perličkový kúpeľ, masáže, saunový svet, biosolárium, morský kúpeľ, kozmetický salón, magnetoterapiu Bemer, termoakupresúrne masážne lôžko Ceragem, ... Pre spríjemnenie pobytu našich hostí
  ponúkajú reštaurácie a bufety so širokým výberom jedál a nápojov , 3 tobogány, aquaaerobic,športové ihriská, ostrov
 drobčekov, elektroautíčka, stolný tenis a  detské ihriská

    

    
 
Môžete navšíviť i ďalšie termálne kúpaliska v okolí, a to v Topoľníkoch, v Gabčíkove,  v Dunajskej Strede, v Komárne a v Štúrove.
 
Oblúbeným cieľom je maďarské mesto Győr. Mesto priťahuje turistov s upraveným barokovým historickým centrom, moderným Aquaparkom, s upravenou zoologickou záhradou, pestrým kultúrnym životom a možnosti nákupov. Počas adventného obdobia mesto rozčaruje každého návštevníka so sviatočným ozdobením a atmosférou.
 
 
Neďaleko mesta Győr sa nachádza jedna zo najstarších historických pamiatok Maďarska benediktínské opatstvo Pannonhalma, ktoré je zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Súčasťou kláštora je arborétum s levanduľovou farmou a vinica.
 
 
          Iba kúsok od Veľkého Medera možno nájsť úplne inný svet -  tiché prostredie lužného lesa, voda a spev vtákov, Jednou z najvýznamnejších prírodných rezervácií v Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy je Národná prírodná rezervácia Číčovské mŕtve rameno.  Považuje sa za najväčšie jazero v mŕtvom ramene rieky na Slovensku.  Je významnou lokalitou vodných a močiarnych spoločenstiev charakteristických pre lužné lesy rastúce pozdĺž Dunaja s výskytom 24 druhov rýb, vyše 100 druhov vtákov a viacerých zriedkavých druhov iných živočíchov a rastlín. Turisti môžu využiť náučný chodník Číčovské mŕtve rameno. Otvorili ho v roku 1989 a jeho trasa s dĺžkou 6 km a 12 zastávkami vedie okolo jazera Lion. Okrem oddychu a aktívneho pohybu sa pritom z informačných tabúľ dozvie veľa informácií o prírode tohto územia.

        


Národná prírodná rezervácia Klátovské Rameno je domovom vzácnej flóry a fauny. Svojou krásou je známa v širokom okolí. Približne osemnásť kilometrov dlhý vodný tok nemá prameň - je napájaný podzemnou vodou z výverov na dne, vďaka čomu sa vyznačuje vysokým stupňom čistoty. Prostredie ramena poskytuje vhodné podmienky pre rozmanité druhy nižších živočíchov a rýb, veľa druhov vodných a močiarnych vtákov. Na Klátovskom ramene neďaleko obce Dunajský Klátov sa nachádza unikátny vodný mlyn.

       


Najteplejšia oblasť Slovenska je Podunajská nížina. Vďaka príjemnému počasiu je možnosť venovania cyklistike už od skorého jara. Rovinatý terén celého Podunajska je ideálny na cykloturistiku. Naše město je populárnym miestom jarného sústredenia cyklistických  klubov. Dunajská cyklistická cesta  je súčasťou siete najznámejších  európskych cyklotrás. Trasy vedú väčšinou po ochranných hrádzach riek Dunaj a Malý Dunaj, po hrádzach vodných diel a po lužných lesoch..

        


V našom regióne si prídu na svoje i vyznávači vodáctva. Ideálnym riekou je pokojný Malý Dunaj. Pri plavbe na tejto vode môžu návštevníci vnímať prekrásnu prírodu lužných lesov. Pri prestávkach na oddych sa dajú obdivovať historické vodné mlyny, napríklad v Tomášikove, Jahodnej, Jelke,  Dunajskom Klátove a Kolárove.

         


Lákadlom je obrovské vodné dielo Gabčíkovo s elektrárňou a dvoma plavebnými komorami pre lodnú dopravu. Jedinečný zážitok môžete prežiť okružnou plavbou cez plavebné komory v sprievode veľmi sympatickej kapitánky. Počas plavby je možné si vypočuť zvukový záznam sprievodcovského komentára.

   

  Na jeho začiatku neďaleko Bratislavy v miestnej časti Čunovo bol vybudovaný jedinečný umelý kanál pre vodný slalom, kde si malí aj veľkí môžu vyskúšať jazdu na kajaku  alebo rafte po divokej vode.

    

       


Priaznivci športového rybárstva môžu vyloviť rozmernú a hodnotnú korisť  v stojatých a tečúcich vodách a v  bagroviskách. V posledných rokoch sú prístupné aj súkromné rybníky, v ktorých po zaplatení istého poplatku sľubujú zaručený úlovok.

     


 
 
 
 
 
 

 

aktualizované: 16.04.2024 22:10:44